Co vše vyčistíme
Turbodmychadlo
Turbodmychadlo zvyšuje účinnost a výkon každého motoru. Usazovaní uhlíkových sazí v turbodmychadlu způsobuje rychlejší opotřebení lopatek a tím zkracuje jeho životnost. Může také zapříčinit poruchy variabilní geometrie a váš motor přejde postupně do nouzového režimu.
Dekarbonizací vodíkovou technologií se prakticky vyhoří (odstraní) všechny usazeniny uhlíku z turba a jeho variabilních lopatek, prodlužuje se tak jeho životnost a výrazně snižuje opotřebení. Turbo je zkrátka čisté.
Písty
Usazený karbon působí ve spalovacím komoře jako abrazivum. Dochází k obrušování stěn válců a zhoršení funkce pístních kroužků, které pak špatně stírají. Karbonové usazeniny na čelech pístů brání správné turbulenci směsi vzduchu a paliva, která má být rovnoměrně rozložena po celém válci. Usazený karbon na pístních kroužcích vytváří mnohonásobně větší tření mezi válcem, pístními kroužky a pístem = ztrácí se těsnost a tlak ve válcích. Tím se snižuje komprese a začne prosakovat olej, což samozřejmě negativně ovlivní další součásti soustavy (turbo, ventily, DPF nebo katalyzátor). I zde všude se začne usazovat karbon. Karbon usazený na povrchu pístů také zhoršuje hoření směsi a přispívá ke „známému“ klepání až nepravidelný volnoběh.
Ventily
Konstrukce současných motoru obsahuje tzv. přímé vstřikování – palivo je vstřikováno při vysokém tlaku přímo do válce, kde je smícháno se vzduchem. Nevýhodou přímého vstřikování je, že palivo neprochází sacími ventily, systém pro recirkulaci výfukových plynů zvyšuje množství nevyužitého paliva, které se dostává do sacích otvorů a tak se stane, že jsou ventily zanesené.
Auto s karbonovými usazeninami na ventilech, nemůže zobrazit výstrahu na palubní desce vozidla a neodhalí to ani diagnostika vozidla. První známky jsou postupné snižování dynamiky a zvyšování spotřeby paliva a kouřivosti vozu.
Vstřikovače
Vstřikovač je umístěn na vstupu do válce kam vstřikuje palivo. Vstřikovač se málokdy pokazí, ale bohužel se ucpává. Ucpaný vstřikovač karbonem snižuje průtok paliva, nesprávně ho do válců rozprašuje nebo způsobuje jeho odkapávání ve válcích. Tvar a hustota vstřikování má za následek neefiktivní hoření a ovlivňuje výkon motoru. Také znamená zvýšenou spotřebu oleje, které způsobuje velké uhlíkové usazeniny v turbu.
Pokud tankujeme levné a tím nekvalitní palivo, tak se ucpání vstřikovače výrazně zrychluje. I když budeme tankovat vysoce kvalitního paliva a přidávat aditiva pro čištění vnitřku trysek, usazování karbonu nezabráníme. Čisté a správně fungující vstřikovače si ale zajistíte pravidelnou dekarbonizací naší vodíkovou technologií.
EGR ventil
EGR ventil je nezbytnou součástí naftových i spousty benzinových motorů proto, aby vůz plnil přísné emisní normy. Usazeniny karbonu funkci ventilu bud omezení, nebo zcela znemožnění – zalepí se „šoupátko“ EGR. To se pohybuje obtížněji, až jednoho dne zůstane viset v jedné ze 2 poloh.
Pokud se ventil zasekne v poloze „zavřeno“, nedochází k recirkulaci spalin, ale na funkci auta nic nepoznáte, maximálně se rozsvítí kontrolka. Auto lze většinou nastartovat, jede normálně, máte ale vyšší emise.
Častěji se ale stane, že šoupátko zatuhne v otevřené poloze (režim přepouštění spalin do sání), ventil nejde plně uzavřít a nefunguje jeho regulace. S otevřeným EGR ventilem obtížně startujete nebo nenastartujete vůbec. Když už auto nastartuje a udržíte chod motoru, pocítíte ztrátu výkonu a vozidlo stejně přechází do nouzového režimu.
Nechte si dekarbonizovat svůj vůz naší vodíkovou technologií dříve, než byste v autoservisu zaplatili pětadvacet tisíc korun za výměnu EGR ventilu.
Katalyzátor
Katalyzátorem procházejí výfukové plyny přes keramické kotouče opatřené tenkou vrstvou drahého kovu s velikostí děr 0,2 mm. Při ucpání těchto děr karbonovým nánosem přestává katalyzátor pracovat a je nutné jej vyměnit.
Podceněním pravidelné údržby katalyzátoru tak dojde k úplnému ucpání děr a funkce katalyzátoru je už neobnovitelná, protože vodík prostě „neproleze“ a je nutné katalyzátor nákladně vyměnit. Pravidelným preventivním čištěním vodíkovou technologii udržíte katalyzátor průchozí, funkční a ušetříte peníze za jeho výměnu.
Lambda sonda
Lambda sondy (na voze máme 2 až 4) komunikují s řídící jednotku o obsahu kyslíku ve výfukových plynech s cílem dokonalého poměru vzduchu a paliva, vstřikovaných do válců, což má samozřejmě zásadní vliv na spotřebu PHM. Když se sondy zanesou karbonem, měly by být vyměněny, protože začínají měřit nesprávné hodnoty. Máte vyšší spotřebu a čeká Vás i drahá výměna. Pravidelnou dekarbonizací motoru prodloužíte životnost lambda sond a nejen že ušetřete peníze za jejich výměnu, ale zajistíte si úsporu paliva a snížíte emise.
DPF/FAP filtr
Funkcí filtru pevných částic DPF/FAP, je zabránění uvolňování částic z uhlovodíků a uhlíku do ovzduší. Filtr obsahuje vrstvy drahých kovů, které výfukové plyny nejen čistí, ale také umožňují regeneraci filtru – tedy odstranování karbonových usazenin. K procesu regenerace ( spalování usazených částic) je nutné zvýšení teploty výfukových plynů na cca 700°C.
V dnešní době využíváme auto nejvíce v městském provozu, nebo na kratší vzdálenosti, takže se motor drží v nízkých otáčkách. Bez zátěže se ale regenerace DPF nespustí, nedosáhne se tak požadované teploty potřebné pro spalování sazí a saze se pak ve filtru hromadí. Výměna ucpaného filtru je ale drahá záležitost a tak i zde platí, že „prevence levnější než léčba“.